Ana sayfa > Kebap Tarifleri > ALİ NAZİK KEBABI TARİFİ

ALİ NAZİK KEBABI TARİFİ

ALİ NAZİK KEBABININ YAPILIŞI
• Derin bir kabın içerisine yarım çay bardağı ayçiçeği yağını alın ve kızdırın.bu sırada 1 tane orta boy kuru soğanı incecik çok küçük küp şeklinde doğrayın.Doğradığınız soğanı kızdırdığınız yağda kavurup pembeleşmesini sağlayın.soğanlarınız kavrulurken bir taraftan da 2 tane bonfileyi çok küçük küp şeklinde doğrayın.daha sonra bunları kavrulmakta olan soğanların üzerine ekleyip birlikte 5 dakika orta ateşte kavurun.
• Daha sonra 7 tane patlıcanı ocakta közleyin.közlenen patlıcanların kabuklarını soyup içini çok küçük doğrayın.ocağa aldığınız başka bir tavaya yarım çay bardağı ayçiçeği yağını koyun ve kızmaya bırakın.4 diş sarımsağı 2-3 parçaya ayırın.kızdırdığınız yağa ekleyip kavurun. 2 tane yeşil sivri biberi incecik halka halka doğrayın.sarımsakların üzerine ilave ederek birlikte kavurun.

• Daha sonra doğramış olduğunuz patlıcan içlerini de ekleyin. 1 tane orta boy domatesi küçük küçük küp şeklinde doğrayın.domatesi de diğer malzemelerin üzerine ekleyerek karıştırın.üzerlerine yeteri kadar tuz ve karabiber serpiştirerek 5 dakika pişmeye bırakın.
ali nazik kebabı nasıl yapılmalı
• Hazırladığınız patlıcanlı harcı servis tabağına güzelce yayın.üzerine 3 yemek kaşığı yoğurdu da yayın.en son olarak bonfile parçalarını da serpiştirerek yemeğiniz servise hazır hale getirebilirisiniz.

Pişirme süresi:10 dakika orta ateşte.
ali nazik kebabı oktayusta tarifi

Kullanılacak Malzemeler:
2 tane bonfile,
1 tane orta boy domates,
1 tane orta boy kuru soğan,
2 tane yeşil sivri biber,
7 tane patlıcan,
4 diş sarımsak,
3 yemek kaşığı yoğurt,
1 çay bardağı ayçiçeği yağı,
Yeteri kadar tuz ve karabiber.

ali nazik kebabı

  1. Bu yazıya şimdilik yorum yazılmamış.
  1. Şimdilik geri bağlantı yok