Ana sayfa > Köfte Tarifleri > Etli Çiğ Köfte Tarifi ve Görselleri

Etli Çiğ Köfte Tarifi ve Görselleri

Etli Çiğ Köfte Tarifi
Sağlıklı olması sebebi ile artık heryerde etsiz çiğ köfte görebiliyorsunuz,fakat asıl çiğköfte etliçiğ köfte olarak yapılır,kısaca tarifimize geçelim sözü uzatmadan.
Çiğ Köfte Yapılışı;
İsot zeytinyağıyla birlikte karıştırılır, bekletilir. Kuru soğan ve sarımsak çok ince doğranır (isterseniz robotta çekin, soğanın acı suyunun gitmesi amacıyla süzgece alıp sudan geçirmek gerekir ) Köftelik et, baharat, biber, salçalar, kuru soğan, sarımsak iyice karıştırılır ( öncesinde fotoğraf ) Bulgur ek edilerek yoğrulmaya başlanır. Köfte bekletmeden hızlı bir biçimde yoğrulur.
Resimde görüldüğü benzeri köfte lokum kıvamına gelince, Çok ince doğranmış maydanoz, nane ve ilgisiz su birlikte eklenir .
Karıştırılır, aşağıdaki benzeri köfte tutulur. Test yapılır, bakalım leğenden ayrılıyor mu.

Püf Noktası:
Çiğ Köftenin en mühim malzemesi ettir. Köftelik et (yöresel söyleniş kara et) hanede imkanınız varsa tüm yağ ve sinirlerinden ince ince ayrıldıktan ardından robotta çekerek hazırlanabilir şayet kullanmakta olduğunuz makinanın motor gücü yeterli değilse düş kırıklığı yaşayabilirsiniz. Kasabınıza akşamdan tembihleyin, çabuk temiz makinada bir an öncesinde köftelik eti çeksin. Et makinasında bundan öncesinde yağlı et çekilmişse ne kadar temizlense de o yağ kokusu köftede kendini belli eder.
Bi de hem bir bir bir bir köfte kıvamı hem bir bir bir bir de bakteri üremesini önlemek amacıyla , köfteyi yoğurmaya başlayana kadar et buzdolabının ilgisiz tarafında beklemelidir. İkinci puan isot ya da tercihe karşın pul biberdir. Pekçok beklemiş ya da sıcakta kokusu ağılaşmış biber köfteyi bozar. Nihai olarak da bulgur konusu var elbette 🙂 Beklemiş, bir yil öncenin mahsülü meydana gelen bulgurun kendine özgü zor bir kokusu olabilir . En ince ”Çiğ Köftelik Bulgur” kullanın kesinlikle . Bulgur kalın olursa onu ezmeye çalışırken el ısısıyla köfte kıvamı bozulur.

Etli Çiğ Köfte Malzemeleri
500 gr çiğ köftelik yağsız kıyma
5 çay bardağı çiğ köftelik bulgur
2 kuru soğan
4 diş sarımsak
250 gr domates salçası
1 yiyecek kaşığı biber salçası
1.5 su bardağı isot
1 tatlı kaşığı çiğ köfte baharatı
1/2 demet maydanoz
Çeyrek demet kıtır nane ( minik demet)

Etli Çiğ Köfte Görselleri

  1. Bu yazıya şimdilik yorum yazılmamış.
  1. Şimdilik geri bağlantı yok