Ana sayfa > Et Yemekleri, Genel, Sulu Yemekler > ETLİ YAZ TÜRLÜSÜ TARİFİ ve İFTAR YEMEKLERİ

ETLİ YAZ TÜRLÜSÜ TARİFİ ve İFTAR YEMEKLERİ

LezzetliSirlar.com sitesi olarak tüm takipcilermize,Mübarek Ramazan ayına özel yemek tariflerimiz,İftar yemek tarifleri ve Sahur yemek tariflerimizle devam edicez.Bu gün sizlere İftar Yemeğine özel bir, Etli Yaz Türlüsü Tarifi sunucaz afiyet olsun.

ETLİ YAZ TÜRLÜSÜ YAPILIŞI: İftar yemeği olarak hazırlanacak Etli Yaz Türlüsü tarifine ilk olarak, kuşbaşı dana etini tencereye koyuyoruz.

Zeytinyağını döküyoruz ve Et, suyunu bırakıp çekene kadar pişiriyoruz. Soğanı yemeklik doğrayıp soğanı da ilave ediyoruz ve sotelemeye devam ediyoruz.

Defne yaprağını ve tane karabiberini ekliyoruz, salçalarını da koyup kavuruyoruz. Sıcak suyunu döküyoruz, kapağını kapatarak kısık ateşte pişiriyoruz. Patlıcanları alacalı soyuyoruz ve uzunlamasına önce ikiye sonra dörde kesiyoruz. 3 yerden kesiyoruz, kabakları da bu şekilde uzun çeyrek şekilde doğruyoruz.

Biberleri ayıklayıp aynı boyda doğruyoruz. Domatesleri dilimliyoruz, ocakta pişirdiğimiz et, suyunu çekip sos kıvamına gelince cam fırın kabına koyuyoruz.

Üzerine sıra sıra kabak ve patlıcan dilimlerini diziyoruz, üzerine sıra sıra aralıklı olarak kırmızı ve yeşil biberleri, domates dilimlerini diziyoruz. Üzerlerini yağlı kağıtla kapatıyoruz, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

NEFİS ETLİ YAZ TÜRLÜSÜ MALZEMELER
2 domates
1 kabak
2 kırmızı biber
2 köy biberi
1 soğan
600 gr dana eti
2 patlıcan
defne yaprağı
tane karabiber
tuz,su
1 çorba kaşığı domates salçası
1 çorba kaşığı biber salçası

ETLİ YAZ TÜRLÜSÜ VE İFTAR YEMEKLERİ GÖRSELLERİ

Nefis Etli Sulu Yemek Tarifleri

Etli Yaz Türlüsü Tarifi

  1. Bu yazıya şimdilik yorum yazılmamış.
  1. Şimdilik geri bağlantı yok