Ana sayfa > Pilav Tarifleri > İZMİR PİLAVI TARİFİ

İZMİR PİLAVI TARİFİ

İZMİR PİLAVI
Ege bölgesi yemeklerini seviyorsanız buyrun deneyin,nefis lezzetli sırlar olarak size güzel İzmir’in pilav tarifini sunuyoruz.
Pişirme süresi: 20 dakika orta ateşte.

İZMİR PİLAVININ YAPILIŞI
• İlk önce 1 tane küçük boy kuru soğanın kabuğunu soyup incecik doğrayın.daha sonra 4 tane kuru kayısıyı çok küçük küp şeklinde doğrayın. 4 çorba kaşığı zeytinyağını bir tavanın içerisine alın ve hafif ısıtın.doğradığınız kuru soğanı ilave edip hafif renk alana kadar kavurun.daha sonra 2 çorba kaşığı dolmalık fıstığı ekleyip onlarında renk almasını sağlayın..daha sonrasında daha önceden 15 dakika ılık suda bekletip süzdüğünüz 1,5 su bardağı pilavlık pirinci ilave ederek 5-6 dakika orta ateşte kavurun.
• Doğramış olduğunuz 4 tane kuru kayısıyı, 2 çorba kaşığı ceviz içini,2 çorba kaşığı kuru üzümü ilave edip 1 dakika kadar daha kavurun.sonra 1 çay kaşığı toz şeker,
• 1 çay kaşığı tarçın,1 tatlı kaşığı tuz atarak iyice karıştırın.
• En son olarak ocağın başka bir gözünde kaynattığınız 1 tane tablet ile hazırlanmış 2,5 su bardağı tavuk suyunu ekleyerek 2 dakika daha orta ateşte 5-6 dakika da kısık ateşe alıp pilavınızı demlendirin.sonra tencerenin kapağını açıp tüm malzemeyi karıştırın kapağı hafif aralık bırakıp tekrar bir kenarda 10 dakika dinlendirin.
Pilavınızı sıcak ya da ılık olarak servise sunabilirsiniz.

Kullanılacak Malzemeler:
15 dakika ılık suda bekletilmiş süzülmüş 1,5 su bardağı pilavlık pirinç,
4 çorba kaşığı zeytinyağı,
1 tane küçük boy kuru soğan,
1 tane tablet ile hazırlanmış 2,5 su bardağı tavuk suyu,
2 çorba kaşığı dolmalık fıstık,
4 tane kuru kayısı,
2 çorba kaşığı ceviz içi,
2 çorba kaşığı kuru üzüm,
1 çay kaşığı toz şeker,
1 çay kaşığı tarçın,
1 tatlı kaşığı tuz.

  1. Bu yazıya şimdilik yorum yazılmamış.
  1. Şimdilik geri bağlantı yok