Ana sayfa > Et Yemekleri > Kuzu Kapama Tarifi

Kuzu Kapama Tarifi

KUZU KAPAMANIN YAPILIŞI
• Derin bir tencerenin içerisine 4 su bardağı suyu ilave edin. 1 kilo ön kol kuzu etini büyük parçalar şeklinde doğrayın.etlerinizi yüksek ateşte bir taşım kaynatın.Etler beyazlaşınca tencereden alıp iyice süzün.
• Etler süzüldükten sonra tencerenin içerisine tüm olarak 10 tane arpacık soğanı ve 3 yemek kaşığı margarini alarak kavurun.Hemen ardından süzdürdüğünüz kuzu etlerini ilave ederek biraz daha kavurun.Kavrulan soğan ve kuzu etlerinin üzerine 4 su bardağı kaynamış suyu ilave edin.Tencerenizin kapağını kapatıp 25-30 dakika kuzu etlerini pişmeye bırakın.
• Bu sırada terbiyesini hazırlamak için ayrı bir kabın içerisine 2 yemek kaşığı unu,
• 1 tane yumurtayı, Yarım tane limonun suyunu 2 yemek kaşığı yoğurdu ilave edip iyice çırpın.Bir yandan etlerinizi de karıştırın.Terbiyenin üzerine 1 su bardağı da su ilave ederek 1-2 dakika daha çırpın.
• Etlerinizin pişmesine yakın 4 yaprak pazıyı 3-4 parçaya böldüğünüz 5 tane taze yeşil soğanı, 5-6 tane kereviz yaprağını, 2-3 dal dereotunu tencerenize ekleyin.et ilave ettiğiniz sebzeler ile birlikte 5 dakika daha kaynadıktan sonra 1-2 tatlı kaşığı tuz,1 tatlı kaşığı karabiber ilave ederek 5 dakika daha kaynatın.üzerine 3-4 dal taze kekik ilave edin.Son olarak hazırlamış olduğunuz terbiyeyi etlerin üzerine yavaş yavaş dökün.tencerenizin kapağı kapalı olarak 5 dakika kadar daha pişmeye bırakın.Servis tabağına aldığınız yemeği tencerenizde ki yemeğin suyundan ekleyerek sıcak olarak servise sunabilirsiniz.

KUZU KAPAMA
Pişirme süresi:55 dakika orta ateşte.

Kullanılacak Malzemeler:
1 kilo ön kol kuzu eti,
4 yaprak pazı,
5 tane taze yeşil soğan,
2-3 dal dereotu,
5-6 tane kereviz yaprağı,
3-4 dal taze kekik,
10 tane arpacık soğan,
9-10 su bardağı su,
3 yemek kaşığı margarin,
2 yemek kaşığı un,
1 tane yumurta,
2 yemek kaşığı yoğurt,
1-2 tatlı kaşığı tuz,
1 tatlı kaşığı karabiber,
Yarım tane limonun suyu.

Kuzu Kapama Görseller

  1. Bu yazıya şimdilik yorum yazılmamış.
  1. Şimdilik geri bağlantı yok