Ana sayfa > Tavuk Yemekleri > Mantarlı Krema Soslu Tavuk Göğsü Tarifi

Mantarlı Krema Soslu Tavuk Göğsü Tarifi

Yemeğimize Tavuk göğüslerini ikiye ayırarak başlıyoruz tuzunu biberini atıp üzerine biraz un serpicez.
Tereyağını yarısını derin bir tencere yada tava olabilir köpük olana kadar kızdırın sonrasında tavuk göğüslerinin derileri alt kısımda olacak şekilde tavaya dizelim ve orta ateşte pişsin.

Mantarların uçlarını kesip temizleyin ve baş kısmını dörde kesin.Arpacık soğanlarını kabuklarını soyduktan sonra küp halinde kesmeliyiz ve tavukla beraber tavada mat bir renk alana kadar soteleyin.Bölmüş olarak bekleyen mantarları ilave edin kapağı kapatın ve 4-5 dakika kadar sotelemeye devam edin,devamında vermutla sulandırdıktan sonra pişmeye devam etsin suyunu çekicektir.

Geriye kalan tereyağını farklı bir tavaya alıp eritin,pirincini ve tuzunu ekleyip mat oluncaya kadar sotelensin,arpacık soğanını olduğu gibi bütün olarak,defne yaprağı ve karanfili didikleyip pirince ilave edin yarım litreden biraz daha az miktarda su koyun kapağını kapatıp buharı ile 18-19 dakika kadar kısık ateşte ağır ağır pişirelim.

Diğer taraftaki tavuk göğsüne krema ilave ederek 5 dakika pişirmeliyiz,peşinden yeni krema ekleyip çok az kaynasın.Yeterli miktarda beyaz karabiber,tuz ,taze öğütülmüş olan muskat ilave edin.

Son adıma sıra geldi yeşil soğanları yıkadıktan sonra ,köklerini ve yapraklarını büyük kısmını kesip ayırın beyaz kısmını kullanıcaz,kalan kısmı ince halka şeklinde doğrayıp,frenk maydanozu ile pirince ilave edin.Piştikten sonra pirinci,tavuk göğsünü ve sosu servis tabağında servis yapabilirsiniz.

Tarif İçin Gerekli Malzemeler
malzeme

Mantarlı Krema Soslu Tavuk Göğsü Görselleri

Mantarlı krema soslu tavuk göğsü

Krema Soslu Tavuk Göğsü Tarifi

Krema Soslu Tavuk Göğsü Tarifi

  1. Bu yazıya şimdilik yorum yazılmamış.
  1. Şimdilik geri bağlantı yok